JABLOTRON 100 (JA-100) • Innowacyjny system alarmowy

Badamy możliwości najnowszego alarmu firmy Jablotron Alarms

 

Zaawansowana kontrola dostępu

Dopinane moduły sterujące systemem alarmowym JA-100

Jablotron 100 został zaprojektowany zarówno do małych obiektów jak  również dla firm, biur, sklepów etc.. Posiada zaawansowaną kontrolę dostępu, oferując jednocześnie niezwykłą prostotę obsługi.

 

 

Możliwości sprzętowe

Nowy system alarmowy Jablotronu może posiadać nawet do 15 niezależnych stref, które można podzielić na tzw. „strefy nocne”, co niejako podwaja możliwości systemu. JA-100 posiada też do 32 wyjść PG i 300 użytkowników (zobacz: specyfikacja central JA-100 ). Przy tak dużej możliwości rozbudowy trzeba również zapanować nad pełną kontrolą całej konfiguracji lub poszczególnymi jej sekcjami czy funkcjami. Oczywiście im więcej funkcji w systemie tym problem zdaje się powiększać.

Jablotron poradził sobie z tym w dość ciekawy sposób, łącząc kilka rozwiązań. Każda ze stref może posiadać swoją indywidualną klawiaturę lub czytnik kart zbliżeniowych. Każde z tych urządzeń może być rozbudowane do max. 20 segmentów JA-192E i co ważniejsze może zostać indywidualnie przygotowane do obsługi odpowiednich sekcji, funkcji czy użytkowników.

Założeniem producenta jest cały czas oferować max. ilość funkcji przy minimum potrzebnych elementów, co sprawia że system alarmowy JA-100 jest tak prosty w obsłudze dla użytkowników. Zresztą Jablotron rekomenduje w większości przypadków (głównie zastosowania domowe) instalację tylko czytnika z systemem JA-192E co ma na celu bezproblemową obsługę zarówno przez dzieci jak i osoby starsze.

Przykład przygotowania klawiatur i czytników wg sekcji i pomieszczeń

Powracając jednak do zastosowań biurowych, powyższy przykład doskonale obrazuje również założenia takiej filozofii. Całość obiektu może być np. kontrolowana klawiaturą o pełnym zakresie wszystkich funkcji (np. portiernia), natomiast dla poszczególnych sekcji i pomieszczeń mogą zostać przygotowane indywidualne klawiatury i czytniki z panelami JA-192E ściśle dopasowane do funkcji danego pomieszczenia.

Kolejnym rozwiązaniem, które wprowadził Jablotron w swoim najnowszym produkcie jest wspomniany już wyżej system dołączanych paneli JA-192E. Niesamowicie proste rozwiązanie obrazuje stan systemu i jego funkcji na zasadzie zapalania kontrolek:

  • zielona – sekcja / system rozbrojony, wyłączone wyjście PG,
  • czerwona – sekcja / system uzbrojony, załączone urządzenie na wyjściu PG,
  • żółta – częściowe uzbrojenie strefy

Sterowanie alarmem domowym Jablotron 100 - zasada działania modułów sterujących JA-192E

Kolor oraz rozmieszczenie kontrolek nie jest oczywiście przypadkowy, ale o tym w dalszej części.