Obsługa systemu
W tym miejscu wspomnieć należy wreszcie o możliwych sposobach obsługi Jablotron 100. Użytkownik ma do dyspozycji uzbrojenie/rozbrojenie systemu wprowadzając kod na klawiaturze lub przyciskając odpowiedni przycisk panelu funkcji / sekcji i przykładając pastylkę do czytnika. Co ciekawe ten sam panel może uruchamiać inną funkcję (np. oświetlenie) w momencie tylko przyciśnięcia przycisku panelu (bez pastylki).
Rozbrajanie jest zawsze potwierdzane kodem lub pastylką. Uzbrajanie może być z potwierdzeniem lub od razu po naciśnięciu przycisku na panelu JA-192E. Jeśli dana strefa została podzielona na „strefy nocne”, pierwsze naciśniecie spowoduje częściowe uzbrojenie strefy zapalając na panelu klawiatury kontrolkę w kolorze żółtym, dopiero kolejne przyciśniecie (i ewentualne przyłożenie pastylki) spowoduje zabezpieczenie całej strefy.
Ten przykład pokazuje jaka ilość funkcji może zostać przypisana tylko jednemu panelowi. Kolejną rzeczą, która ma wpływać na prostotę i łatwość obsługi to możliwość przypisywania jednemu panelowi funkcji kilku innych. W praktyce oznacza to duże uproszczenie. W momencie kiedy mamy np. kilka pomieszczeń z przypisanymi do nich po jednym segmencie, było by nieciekawie chcąc uzbroić całość wciskanie wszystkich po kolei. Dlatego też istnieje możliwość zebrania wszystkich stref lub wyznaczonej ich części pod jeden panel.
Jest kolorowo 🙂
Nie da się ukryć że producentowi przyświecała idea minimalizmu a jednym z elementów, które go nad wyraz inspirowały były .. kolory świateł drogowych – rzecz równie banalna co intuicyjna. Jablotron wykorzystuje taką sygnalizację w całym swoim systemie, a kolejnymi elementami działającymi na podobnych zasadach są identyfikatory: JA-110I i JA-111I.
Ich funkcja jest bardzo prosta. Mają sygnalizować kolorystycznie stan danej strefy lub status załączenia i wyłączenia wyjścia PG. Urządzenia nie posiadają adresu dzięki czemu w dużych biurowych obiektach, gdzie przy każdych drzwiach może zostać zainstalowane takie urządzenie nie ma problemu z niedoborem adresów dla innych urządzeń.
Identyfikatory choć ich funkcja jest niezwykle prosta mogą być niezwykle przydatne w różnych sytuacjach lub obiektach. Dzięki nim sprawdzanie zabezpieczeń strefy przez portiera może sprowadzić się do sprawdzenia koloru identyfikatorów przy wejściach bez konieczności wchodzenia do pomieszczeń etc..
Oczywiście istnieje cała masa możliwości wykorzystania tych urządzeń również w domach jedno/wielorodzinnych nie są one przeznaczone jedynie dla rozwiązań biurowych. Ciekawym pomysłem, który był już „odkryty” na pierwszym szkoleniu JA-100 w Katowicach, jest wykorzystanie takiego identyfikatora do sygnalizacji uzbrojenia np. bramy garażowej podczas opuszczania posesji. Dzięki czemu użytkownik jest pewny zabezpieczeń .. co z pewnością wpłynie również na jego komfort psychiczny i przyjemność z użytkowania systemu alarmowego. Pewność zabezpieczenia jest tu zatem kluczem do zadowolenia klienta z oferowanej mu usługi.