JABLOTRON 100 (JA-100) • Innowacyjny system alarmowy

Badamy możliwości najnowszego alarmu firmy Jablotron Alarms

 

Alarm przewodowy czy bezprzewodowy? – 5 podstawowych założeń

Inwestycja w system alarmowy to spory wydatek. Warto więc dobrze rozważyć odpowiedni wybór. Poznaj 5 podstawowych założeń dobrego wyboru alarmu, które również w przyszłości pomogą ci zaoszczędzić nie tylko finansowo.

 

Zaczynając od początku, czy alarm przewodowy różni się od bezprzewodowego? Z punktu widzenia działania i obsługi systemy te niczym się nie różnią. To co je odróżnia to sposób montażu, cena poszczególnych elementów oraz konieczność wymiany baterii (w przypadku urządzeń bezprzewodowych).

 

Jak ustalić który z systemów jest optymalny

W pierwszej kolejności musisz wziąć pod uwagę 5 rzeczy.

  1. W jakim stanie jest docelowy obiekt (surowy, do remontu, wykończony)?
  2. Możliwość późniejszych modyfikacji obiektu, zmiany umeblowania, rozbudowę systemu alarmowego o nowe funkcje (np. automatyki domowej, ppoż., itp.).
  3. Dostępny budżet.
  4. Czas potrzebny do wykonania i konfiguracji systemu.
  5. Ogólną czystość wykonania montażu.

Generalnie zasada początkowego wyboru systemu jest dość prosta. Jeśli obiekt jest wykończony i nie chcesz lub też nie możesz niszczyć ścian, zastosuj alarm bezprzewodowy. W innym przypadku przeważnie stosuje się systemy przewodowe (w topologii gwiazdy lub drzewa). Najlepiej jednak aby wybrany system posiadał obie możliwości komunikacji (systemy hybrydowe), co może w przyszłości bardzo uprościć lub wręcz rozwiązać wszystkie twoje przyszłe problemy z modyfikacją alarmu.

Następnie zastanów się czy obiekt będzie “modyfikowany” w przyszłości lub czy nastąpi zmiana umeblowania. W przypadku standardowych rozwiązań, które oferują firmy meblowe nie powinno to mieć raczej znaczenia (o ile mebel nie zasłoni pola widzenia czujki), gorzej jeśli planujesz zabudowę i elementy takie jak czujka ruchu będzie musiała zostać przeniesiona. W przypadku systemów przewodowych być może będzie wtedy konieczność kucia ściany aby taki element przenieść nieco dalej lub w najgorszym wypadku na inna ścianę.

Z uwagi na większą “mobilność” alarmów bezprzewodowych takich problemów niema. Zmiana położenia elementu ograniczy się zatem do wykonania nowych otworów montażowych.

 

Dlaczego powinieneś rozważyć zakup alarmu przewodowo-bezprzewodowego

Najlepszym rozwiązaniem są systemy przewodowo-bezprzewodowe (hybrydowe – np. Jablotron 100, OASiS). Jeśli zamontujesz tego typu alarm, jego późniejsza rozbudowa lub ewentualna zmiana położenia któregokolwiek z elementów nie będzie tak drastyczna i często nie będzie wymagała niszczenia ścian. Dlaczego? Ponieważ w tego typu centralach oba typy łączności działają razem i można rozbudowywać ich konfigurację w dowolnym kierunku wg. własnych potrzeb i upodobań.

Jeśli domyślnie zatem taki system zostanie wykonany “w wersji przewodowej”
a konieczna będzie jego modyfikacja, czasem lepszym wyborem od kucia ścian (często wręcz niemożliwe ze względu na pokrycie ścian elementami aranżacji wnętrz, płytkami, itp.) będzie wymiana danego urządzenia na wersję bezprzewodową
i rozbudowa centrali o moduł komunikacji radiowej, jeśli standardowo niema tej opcji jeszcze w systemie.

 

Czas wykonania instalacji / wpływ kurzu

Co jeśli najistotniejszym czynnikiem założenia alarmu domowego jest czas? Np. przed wyjazdem na urlop masz do dyspozycji 1-2 dni?

Zdecydowanie najszybszą a za razem “najczystszą” do wykonania jest konfiguracja bezprzewodowa. Montaż w tym przypadku ogranicza się do wykonania odwiertów pod kołki, zamontowania urządzeń oraz konfiguracji systemu.

Zdecydowanie bardziej czaso/praco chłonne są wersje przewodowe, zwłaszcza
w przypadku obiektów już wykończonych, gdzie konieczne będzie wykonanie rowków pod okablowanie. W zależności od typu centrali alarmowej (serii alarmu) dużo prostszą do wykonania jest instalacja w konfiguracji “drzewa”. Jeśli centrala posiada dodatkowo magistralę cyfrową, wykonanie instalacji może sprowadzić się do wykonania jednego rowka i podłączenia wszystkich elementów alarmu praktycznie na pojedynczym przewodzie.

W przypadku central alarmowych w układzie “gwiazdy” każde urządzenie podłączane jest na oddzielnym połączeniu kablowym.

Przeczytaj koniecznie: Zainstaluj alarm szybciej i taniej – magistrala BUS i topologia „drzewa”

Budżet

Generalnie temat ten powinien zostać poruszony na samym początku, ponieważ niestety 90% przyszłych użytkowników wymóg ten bierze pod uwagę w pierwszej kolejności. Jednakże celowo jest on omówiony dopiero teraz. Dlaczego?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie będzie najtańsze / najlepsze lub najbardziej odpowiednie. Często bywa, że droższe na początku rozwiązanie
w dłuższym okresie czasu przyniesie większe korzyści, nie tylko finansowe. Rodzaj rozwiązania a zatem koszt całości będzie determinować wiele ww. czynników.

W przypadku rozwiązań bezprzewodowych dodatkowym kosztem, które będziesz musiał ponieść jest wymiana baterii, w zależności od producenta i serii co ok. 2-3 lata, przez instalatora z uprawnieniami. Ma to też “niezamierzone korzyści” w postaci rutynowego przeglądu sprawności systemu, o którym często nie będziesz pamiętał mając system przewodowy.

W przypadku alarmów przewodowych, mimo że ich elementy są przeważnie tańsze od odpowiedników bezprzewodowych, musisz doliczyć koszt materiałów, czas, pracochłonność a zatem wyższe koszty wykonania instalacji przez instalatora alarmowego. W przypadku obiektów surowych czy do remontu materiały te wkalkulowane są w budżet remontu.

Istotnym czynnikiem wyboru systemu przewodowego jest jego architektura. Alarmy w topologii “gwiazdy” są z reguły tańsze od odpowiedników w topologii “drzewa”. Pamiętać jednak należy o koszcie potrzebnych kabli i materiałów do reperacji ścian, które w przypadku tego pierwszego będą wyższe, oraz że
w przypadku dalszej rozbudowy “przewodowej”, drugi z nich będzie również zdecydowanie lepszy i tańszy w modernizacji.

 

Pytania?

Jeśli mimo to wciąż nie możesz zdecydować, wasz wątpliwości zadaj pytanie w komentarzu, zadzwoń lub odwiedź naszą stronę na Facebook’u.

 

Kategoria: Poradnik