JABLOTRON 100 (JA-100) • Innowacyjny system alarmowy

Badamy możliwości najnowszego alarmu firmy Jablotron Alarms

 

Największe atuty systemu alarmowego JABLOTRON 100 [cz.1]

JA-100 - piąty as systemów alarmowych w rękach JABLOTRON ALARMSJABLOTRON 100 (JA-100) cieszy się obecne coraz większym zainteresowaniem zarówno użytkowników jak
i instalatorów. Powodem tego trendu jest nowoczesna budowa i funkcje systemu, które pozwalają na szybsze
i łatwiejsze wykonanie instalacji alarmowej niż w przypadku dotychczas stosowanych rozwiązań. Dlatego przedstawiamy zebrane i najważniejsze cechy tego alarmu, które w istotny sposób moją wpływ na szybkość wykonania i łatwość obsługi tego alarmu.

Elastyczne rozwiązanie

Jablotron mocno podkreśla w swoich systemach określenie elastyczny system alarmowy. W istocie „setka” jest systemem alarmowym, który potrafi dopasować się do każdych warunków i wymogów użytkownika. Dzięki temu, że centrala potrafi obsługiwać jednocześnie komunikację przewodową i radiową (868MHz) alarm ten można zamontować w obiektach gdzie:

  • nie można kuć ścian lub ze względu na estetykę (domy drewniane) wykonanie okablowania jest niezalecane – przy wykorzystaniu bezprzewodowych elementów systemu,
  • oraz gdzie komunikacja radiowa jest ograniczona lub niemożliwa (szkielety metalowe ścian, zakłócenia elektro-magnetyczne) – przy wykorzystaniu urządzeń przewodowych.

Jedną z największych zalet JABLOTRON 100 jest możliwość wykonania alarmu absolutnie przewodowo lub bezprzewodowo, a także zastosowania obu rozwiązań (hybrydowy system alarmowy) w jednej konfiguracji. Dzięki czemu już na etapie planowania instalator alarmowy ma ogromne możliwości dopasowania systemu do obiektu. Także w przypadku wynikłych problemów przy jej wykonaniu (zasięg radiowy / zakłócenia, brak zgody na kucie w danym pomieszczeniu) ma do dyspozycji oba rozwiązania, co zapewnia praktyczne możliwości bezproblemowego wykonania zlecenia.

Szybkość (czystość) wykonania instalacji

Niewątpliwą zaletą alarmów bezprzewodowych jest czas wykonania instalacji. Przeważnie, łącznie z konfiguracją centrali alarmowej zajmuje nie więcej jak 1 dzień. Istotnym czynnikiem tego rozwiązania jest również brak  konieczności odnowy ścian i występowania kurzu.

Podstawowe cechy komunikacji radiowej dla JA-100:

  • zasięg do 300m (w terenie otwartym)
  • komunikacja na częstotliwości 868MHz (brak zakłóceń z urządzeniami automatyki bram wjazdowych etc. ),
  • szyfrowany protokół Jablotron,

Jeżeli użytkownik preferuje rozwiązania przewodowe lub ze względu na czynniki estetyczne (lub  inne) niemożliwa jest instalacja alarmu bezprzewodowego , Jablotron 100 ma do zaoferowania technologie, które w znacznym stopniu przekładają się na czas i koszt montażu. Są to przede wszystkim:

  • magistrala cyfrowa BUS – jeden przewód 4-żyłowy realizujący komunikację oraz zasilanie z centrali alarmowej (2+2),
  • topologia „drzewa”,

W odróżnieniu od dotychczas stosowanych w systemach alarmowych topologii „gwiazdy”, topologia „drzewa” umożliwia znaczne ograniczenie kosztów materiałowych (tj. przewód, materiały budowlane). Dzięki temu, że każde urządzenie przewodowe w systemie Jablotron 100 umożliwia podłączenie do siebie kolejnego urządzenia przewodowego (lub zastosowanie rozdzielników magistrali ), cała instalacja opiera się na pojedynczym przewodzie który łatwiej jest wprowadzić w ścianę niż całej wiązki przewodów jak to ma miejsce w topologii gwiazdy.  Nietrudno zauważyć również, że czas oraz koszt odnowy ścian jest zdecydowanie niższy.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest koszt przyszłej rozbudowy (w kontekście systemów przewodowych). Kolejne elementy systemu alarmowego mogą być przyłączone bez ingerencji w pierwotną instalację przewodową, co w przypadku topologii gwiazdy może nie być wykonalne jeśli instalacja nie została wykonana przy użyciu peszli z zachowaniem rezerwy na kolejne przewody.

Zainstaluj alarm szybciej i taniej – magistrala BUS i topologia “drzewa”

Obsługa i sterowanie automatyką domową

Jablotron 100 to bardzo udany system alarmowy. Jego kolejną zaletą jest opatentowany przez Jablotron system dopinanych modułów sterujących do klawiatur. Każdy z takich modułów ma 2 podświetlane (zielony, czerwony) łatwo obsługiwane przyciski, które w czytelny sposób informują o włączonych urządzeniach i uzbrojonych strefach.

Dziecinnie prosta obsługa Jablotron 100

Alarmem można również sterować za pośrednictwem aplikacji na smartfona (android, iPhone:   MyJablotron – mobilna kontrola nad systemem alarmowym) oraz za pośrednictwem aplikacji webowej www.jablonet.net.

Uproszczenie obsługi systemu – tylko potrzebne funkcje

System Jablotron 100 można wyposażyć w dodatkowe klawiatury oraz skonfigurować je dodając kolejne moduły sterujące JA-192E (max. 20). Dzięki czemu można osiągnąć jeszcze większą przejrzystość obsługi. Każda klawiatura może zostać skonfigurowana do kontroli odpowiedniego pomieszczenia / urządzenia, funkcji i użytkownika.

Kategoria: Poradnik