JABLOTRON 100 (JA-100) • Innowacyjny system alarmowy

Badamy możliwości najnowszego alarmu firmy Jablotron Alarms

 

Systemy alarmowe dla osób starszych

System alarmowy dla osób starszychJaki powinien być idealny system alarmowy dla seniora? Prosty i intuicyjny. Czy Jablotron 100 spełnia te wymagania? Sprawdź!

Alarmy serii JA-100 posiadają całą masę funkcji, które mogą zawrócić w głowie przeciętnemu użytkownikowi. Czy tego właśnie oczekuje? Odpowiedź brzmi .. niekoniecznie.

 

Dla dzieci i dla seniora?

W artykule: “Systemy alarmowe Jablotron 100 idealne dla dzieci?” znajdziesz informacje o systemach Jablotron 100 pod kątem użytkowania przez dzieci. Czy można ten temat odnieść do ludzi starszych? Ostatnie moje prywatne spostrzeżenia utwierdzają mnie w przekonaniu, że dzieci nie będą miały absolutnie żadnych problemów z obsługą takiego alarmu, 10-letnie dziecko jest w stanie w mig rozpracować nowoczesnego pilota do telewizora .. bez instrukcji czy też nowe funkcje przeglądarki Google ;), a co dopiero alarm na zasadzie włącz i wyłącz. Dzieci uczą się błyskawicznie. A ich dziadkowie? Niestety tutaj sprawa jest trudniejsza…

Czego oczekuje i czego boi się senior?

“Przeciętny” senior oczekuje totalnej prostoty obsługi. Często ze względu na stan zdrowia bardzo dobrze widoczne, szybko identyfikowalne i intuicyjne muszą być wszystkie niezbędne elementy informacyjne i nawigacyjne.

Kolejna, jeśli nie najważniejsza rzecz to utarty schemat działania, który może szybko przyswoić i bez problemu powtarzać. Starsi ludzie “boją” się nowinek technicznych, a mnogość funkcji tylko potęguje obawy i nastawia negatywnie do użytkowania urządzenia. W efekcie system alarmowy za kilka tysięcy złotych nie będzie przez nich po prostu użytkowany i będzie wisiał jako ozdoba.

Co w tym zakresie oferuje Jablotron 100?

Ograniczenie funkcji do minimum

Mimo ogromnych możliwości technicznych, alarmy domowe serii JA-100 mają bardzo dobrze zaprojektowane elementy do jego kontroli a zarazem zawężenia jego funkcji do niezbędnego minimum.

Dzięki dopinanym elementom sterującym do klawiatur / czytników kart RFiD, bardzo prosto można wyodrębnić tylko niezbędne, potrzebne funkcje jak uzbrajanie / rozbrajanie alarmu czy wezwanie pomocy. Dzięki zastosowaniu również tylko samych czytników kart zbliżeniowych z zamontowanymi elementami JA-192E można przygotować sterowanie systemem bez zbędnych przycisków numerycznych, jedynie z przygotowanymi, dobrze widocznymi funkcjami (max. do 20).

Możliwe jest również sterowanie alarmem jedynie za pomocą pilota, na zasadzie uzbrój / rozbrój system. Dzięki komunikacji 2-kierunkowej pilot poinformuje również audio-wizualnie czy alarm został poprawnie uzbrojony.

Doskonała widoczność i prostota obsługi systemu

Systemy Jablotron 100 wyposażone są w specjalne segmenty sterujące JA-192E doczepiane do klawiatur i czytników. Elementy te posiadają miejsce na etykietę oraz po dwa duże przyciski z kolorowym podświetleniem, które identyfikuje stan systemu lub danej funkcji.

Dzięki kolorowemu podświetleniu (czerwony – funkcja załączona, system uzbrojony / zielony – funkcja wyłączona, system rozbrojony) identyfikacja stanu jest bardzo szybka i intuicyjna.

Wezwanie pomocy i inne środki bezpieczeństwa

System alarmowy Jablotron 100 może zostać wyposażony w elementy wezwania pomocy takie jak ww. moduł sterowania montowany w klawiaturze, duże przyciski bezprzewodowe montowane na ścianie oraz indywidualny przycisk w postaci zegarka.

Dodatkowo można również rozbudować go o czujniki ppoż., wycieku gazu, zalania a także o autonomiczne czujniki tlenku węgla.

Nadzór nad systemem, dodatkowe funkcje

Interfejs jaki udostępniony będzie osobie starszej nie musi odzwierciedlać wszystkich dostępnych funkcji systemu. Aplikacja MyJablotron dostępna na urządzenia mobilne oraz przez przeglądarkę umożliwia zdalną kontrolę większej ilości funkcji, przeglądania historii zdarzeń osobie administrującej oraz zarządzanie numerami telefonów, na które mają zostać wysłane połączenia alarmowe, przywołania pomocy, itp..

System posiada również funkcję codziennego sprawdzania komunikacji GSM, dzięki czemu mamy pewność jego działania.