JABLOTRON 100 (JA-100) • Innowacyjny system alarmowy

Badamy możliwości najnowszego alarmu firmy Jablotron Alarms

 

Magistrala cyfrowa BUS

Magistrala cyfrowa BUS nowego systemu alarmowego JA-100Jablotron wykonał ukłon w stronę instalatorów i wprowadził do nowej serii alarmów cyfrową magistralę BUS i strukturę „drzewa”. Co tak naprawdę zmienia całkowicie sposób projektowania instalacji alarmowych i kontroli dostępu.

 

 

Pierwsze szkolenia JA-100 w Katowicach (11.05.2012) pokazały bardzo optymistyczne nastawienie instalatorów do nowego rozwiązania Jablotronu. Producent faktycznie zadbał nie tylko o użytkowników ale również o swoich największych „fanów”.

 

Topologia drzewa

Najnowszy system alarmowy wprowadza daleko idące zmiany w projektowaniu instalacji alarmowych. Starsze systemy jak Profi i OASiS posiadały topologię gwiazdy. JA-100 definitywnie kończy z tym rozwiązaniem wprowadzając strukturę drzewa, która ma ułatwić wykonanie dużych i łączonych instalacji.

Różnice w strukturach alarmowych

Zalety nowego rozwiązania to przede wszystkim:

  • o wiele prostsza instalacja niż w systemach analogowych – struktura drzewa,
  • proste podłączanie urządzeń do magistrali bez rezystorów (program konfiguracyjny sam sprawdza spadki napięć i informuje o błędach),
  • stała 2-kierunkowa komunikacja

 

Podłączanie kolejnych urządzeń do magistrali BUS jest bardzo proste i wygodne. Wykorzystywane są 4 przewody: 2 do komunikacji cyfrowej 2-kierunkowej oraz 2 do zasilania. Dla wygody instalatorów producent przygotował również dedykowane 4-żyłowe przewody CC-01 oraz CC-02 o kolorystyce izolacji odpowiadającej połączeniom na magistrali oraz podziałką w metrach.

 

Urządzenia łączy się do magistrali BUS po kolei wg. schematu poniżej.

Struktura drzewa Jablotron 100

Maksymalna długość przewodu wraz z rozgałęzieniami to 500m dla JA-101K lub 2x 500m dla JA-106K (2 magistrale). Instalacje bardzo prosto jest zaprojektować wykorzystując do tego celu rozgałęźniki JA-110Z-A /B/C, które można montować w puszkach podtynkowo (wer. C) lub w specjalnej obudowie JA-190PL.

 

Jablotron 100 ma jeszcze jedno duże ułatwienie dla instalatorów. System sam kontroluje spadki napięcia na końcu linii. Dzięki oprogramowaniu F-Link stworzonemu specjalnie na jego potrzeby, można wykonać pełną diagnostykę systemu.

Długość przewodu i separacja urządzeń

Oczywiście w niektórych przypadkach 500 m to odrobinę za mało, szczególnie w przypadku naprawdę dużych konfiguracji. Z pomocą przychodzi moduł separatora JA-110T, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie odległości BUS. Jego główną funkcją jest jednak ochrona systemu i separacja urządzeń przed ingerencją intruzów w miejscach dostępu do przewodu czyli np. odcinków na zewnątrz obiektów.

Separator JA-110T został zaprojektowany w celu ochrony systemu przeciw takim działaniom jak zwarcia przewodów i przykładanie wysokich napięć do końcówki BUS.

  • marek napisał(a):

    Byłem właśnie na tym szkoleniu w Katowicach i powiem, że system zapowiada się naprawdę rewelacyjnie. Samo to że nie trzeba nic przeliczać i program sam sprawdza spadki napięć dużo czasu zaoszczędza. Nie mówiąc już o łatwym projektowaniu dużych systemów. Jestem pod wrażeniem. Czekam z niecierpliwością na jakieś warsztaty 🙂

  • Witold napisał(a):

    Systemy firmy JABLOTRON instaluję od kilku lat i jak do tej pory nie znalazłem lepszego rozwiązania pod względem prostoty projektowania, instalacji, konfiguracji, zdalnej diagnostyki i możliwości łatwej i mało lub bezinwazyjnej rozbudowy. Wyższa cena urządzeń nie jest żadnym problemem ponieważ jest znakomicie rekompensowana niezawodnością i długim okresem gwarancji w porównaniu z najbardziej znanymi na rynku markami. Nie chciałbym siać czarnego PR, więc nie będę wymieniał żadnej nazwy, ale po wielu przypadkach problemów z niezgodnością wersji oprogramowania central i programów konfiguracyjnych, sterowników do konwerterów RS-232, po problemach z pamięciami flash płyt głównych częstokroć kwitowanymi głupimi pytaniami i/lub “spychologią” ze strony tzw. pomocy technicznej jednego z głównych producentów, znalazłem produkt, który jest sensownie zaprojektowany, przetestowany, z logiczną, intuicyjną obsługą dla użytkownika i instalatora. Dzięki temu oszczędzam czas podczas instalacji i NIGDY nie zostaję sam, jeśli pojawi się jakikolwiek problem techniczny. Na marginesie, problemy praktycznie nie występują! Centrala JA-106 z modułem radiowym i modułem LAN jest po prostu rewelacyjna.Na koniec najważniejsza cecha- uczciwa i sensowna polityka cenowa producenta i dystrybutorów oraz wymóg szkoleń i certyfikatów dla instalatorów to porządkowanie i przywracanie wiary w branżę, doprowadzoną do poziomu szamba przez sklepy internetowe i portale aukcyjne.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola *

*