JABLOTRON 100 (JA-100) • Innowacyjny system alarmowy

Badamy możliwości najnowszego alarmu firmy Jablotron Alarms

 

Magistrala cyfrowa BUS

Magistrala cyfrowa BUS nowego systemu alarmowego JA-100Jablotron wykonał ukłon w stronę instalatorów i wprowadził do nowej serii alarmów cyfrową magistralę BUS i strukturę „drzewa”. Co tak naprawdę zmienia całkowicie sposób projektowania instalacji alarmowych i kontroli dostępu.

 

 

Pierwsze szkolenia JA-100 w Katowicach (11.05.2012) pokazały bardzo optymistyczne nastawienie instalatorów do nowego rozwiązania Jablotronu. Producent faktycznie zadbał nie tylko o użytkowników ale również o swoich największych „fanów”.

 

Topologia drzewa

Najnowszy system alarmowy wprowadza daleko idące zmiany w projektowaniu instalacji alarmowych. Starsze systemy jak Profi i OASiS posiadały topologię gwiazdy. JA-100 definitywnie kończy z tym rozwiązaniem wprowadzając strukturę drzewa, która ma ułatwić wykonanie dużych i łączonych instalacji.

Różnice w strukturach alarmowych

Zalety nowego rozwiązania to przede wszystkim:

  • o wiele prostsza instalacja niż w systemach analogowych – struktura drzewa,
  • proste podłączanie urządzeń do magistrali bez rezystorów (program konfiguracyjny sam sprawdza spadki napięć i informuje o błędach),
  • stała 2-kierunkowa komunikacja

 

Podłączanie kolejnych urządzeń do magistrali BUS jest bardzo proste i wygodne. Wykorzystywane są 4 przewody: 2 do komunikacji cyfrowej 2-kierunkowej oraz 2 do zasilania. Dla wygody instalatorów producent przygotował również dedykowane 4-żyłowe przewody CC-01 oraz CC-02 o kolorystyce izolacji odpowiadającej połączeniom na magistrali oraz podziałką w metrach.

 

Urządzenia łączy się do magistrali BUS po kolei wg. schematu poniżej.

Struktura drzewa Jablotron 100

Maksymalna długość przewodu wraz z rozgałęzieniami to 500m dla JA-101K lub 2x 500m dla JA-106K (2 magistrale). Instalacje bardzo prosto jest zaprojektować wykorzystując do tego celu rozgałęźniki JA-110Z-A /B/C, które można montować w puszkach podtynkowo (wer. C) lub w specjalnej obudowie JA-190PL.

 

Jablotron 100 ma jeszcze jedno duże ułatwienie dla instalatorów. System sam kontroluje spadki napięcia na końcu linii. Dzięki oprogramowaniu F-Link stworzonemu specjalnie na jego potrzeby, można wykonać pełną diagnostykę systemu.

Długość przewodu i separacja urządzeń

Oczywiście w niektórych przypadkach 500 m to odrobinę za mało, szczególnie w przypadku naprawdę dużych konfiguracji. Z pomocą przychodzi moduł separatora JA-110T, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie odległości BUS. Jego główną funkcją jest jednak ochrona systemu i separacja urządzeń przed ingerencją intruzów w miejscach dostępu do przewodu czyli np. odcinków na zewnątrz obiektów.

Separator JA-110T został zaprojektowany w celu ochrony systemu przeciw takim działaniom jak zwarcia przewodów i przykładanie wysokich napięć do końcówki BUS.