Każdy dobry (czyt. wysokiej klasy) alarm domowy w chwili obecnej oferuje komplet zabezpieczeń tj. anty-włamaniowych, losowych, pozwala także w zaawansowany sposób kontrolować automatykę domową i wprowadza kontrolę dostępu. Jednak wraz z ilością dostępnych funkcji, coraz ciężej użytkownikowi zapanować nad swoim alarmem. To co odróżnia zatem systemy alarmowe, to przede wszystkim kwestia ich obsługi, a ta powinna być bezwzględnie prosta
i intuicyjna.
Często jednym z najważniejszych dylematów przyszłego użytkownika alarmu domowego poza kwestią finansową jest wymóg, aby alarm był prosty w obsłudze. Jeśli w domu jest dziecko w wieku szkolnym lub osoba starsza, problem ten urasta do rangi najważniejszego.
Często bywa również tak, że alarm z nazwy „prosty w obsłudze” przy dłuższym użytkowaniu, przestaje być takowym, przez co w skrajnych przypadkach użytkownik przestaje z niego korzystać w ogóle.
Czy zatem da się pogodzić ogromną ilość funkcji alarmów z prostotą ich obsługi?
Jak zapanować nad alarmem?
Systemy alarmowe Jablotron 100 posiadają 4 wzajemnie uzupełniające się „elementy”, dzięki którym obsługa jest wyjątkowo prosta, bez względu na ilość funkcji oraz skalę całej instalacji. Są to:
- strefy (max. 15)
- wyjścia programowalne PG (max. 32)
- klawiatury / czytniki RFiD (nawet do 120 urządzeń)
- opatentowany system dopinanych modułów sterujących JA-192E (element najważniejszy)
Ważne w tym miejscu jest to aby zrozumieć zależności tych wszystkich elementów.
Strefy (sekcje)
Funkcjonalności stref w alarmach nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. W skrócie mówiąc systemy alarmowe zostają podzielone na sekcje, które mogą być niezależnie monitorowane i chronione. Takim podstawowym przykładem jest np. piętrowy dom jednorodzinny z garażem i ogrodem.
Każdy z tych obszarów (parter, piętro, kuchnia, łazienki, garaż, ogród, etc. ) może być zdefiniowany jako odrębna strefa. Daje to przede wszystkim doskonałą kontrolę nad bezpieczeństwem w wybranych przedziałach czasowych zdeterminowanych aktywnością domowników.
Przykładowo, w dzień jedyną strefą uzbrojoną będzie garaż i/lub obszar zewnętrzny
– wyjazd z bramą. W nocy natomiast, przy założeniu że sypialnie znajdują się na
I piętrze, strefą nie uzbrojoną będzie właśnie całe I piętro (lub jego część sypialna) i np. klatka schodowa oraz kuchnia na parterze. Wariacji w tym temacie może być praktycznie nieskończenie wiele.
Powyższe przykłady specjalnie pokazują różne obszary, które można oddzielnie lub grupowo oznaczać jako strefę. Takim finalnym przykładem wpływającym na komfort obsługi systemu alarmowego jest stworzenie „strefy” w której znajdą się wszystkie pomieszczenia oraz obszar zewnętrzny, identyfikowany np. jako ‘DOM’. Dzięki czemu jednym przyciskiem (ale o tym za chwile) szybko uzbrajany jest cały dom z ogrodem.
Wyjścia programowalne PG
Systemy alarmowe JA-100 posiadają fabryczną możliwość sterowania automatyką domową, funkcjonalność obecnie zwaną również inteligentnym domem. Ogólnie, za pomocą właśnie wyjść programowalnych PG użytkownik jest w stanie sterować manualnie lub automatycznie aż 32 różnymi urządzeniami takimi jak brama garażowa czy wyjazdowa, oświetleniem czy też zraszaczami za pośrednictwem systemu alarmowego.
Nie można jednak mówić, że wyjścia PG mają jedynie charakter podniesienia komfortu mieszkania i zautomatyzowania pewnych codziennych czynności. Są one wykorzystywane w różnych celach, nierzadko związanych również
z bezpieczeństwem obiektu. Przykładem może być tutaj automatyczne odcięcie dopływu gazu elektrozaworem, w przypadku wykrycia zagrożenia przez czujkę gazu
z systemu.
Strefy i wyjścia PG mogą współpracować lub działać niezależnie, przy czym ich funkcja jest raczej różna i służy w różnych celach. Można również zablokować bądź odblokować wyjścia PG w momencie uzbrojenia (lub rozbrojenia) strefy. Funkcja ta jest bardzo przydatna np. kiedy należy zablokować możliwość otwarcia bramy garażowej przed rozbrojeniem strefy – garażu, tak aby uniknąć wywołania alarmu. Tego rodzaju blokady są bardzo dobrą praktyką, która ułatwia obsługę systemu
i zapewnia brak niepożądanych alarmów i stresu.
Klawiatury i czytniki RFiD
Alarm domowy JA-100 pozwala na „nielimitowaną” ilość klawiatur w systemie (do maksymalnego limitu wszystkich urządzeń na jaki pozwala centrala alarmowa). Klawiatury mogą zatem zostać zainstalowane w strategicznie wybranych miejscach (strefach), gdzie będą często używane, dzięki czemu obsługa systemu alarmowego, strefy czy automatyki domowej znacznie zyskuje na komforcie.
Przykładowo we wspomnianym domu jednorodzinnym mogą zostać zainstalowane np. 4 klawiatury czy czytniki RFiD:
- przy wejściu głównym (holu),
- w garażu
- na pierwszym piętrze (w sypialni)
- przy wyjściu tylnym do ogrodu (np. z basenem)
Tutaj pojawia się też bardzo ważna kwestia kontroli dostępu. Każda z funkcji klawiatur (czytników) może w razie potrzeby zostać przydzielona tylko pewnym użytkownikom (potwierdzenie kodem lub kartą), dzięki czemu np. pewne obszary (basen) będą niedostępne dla dzieci ze względów bezpieczeństwa.
System dopinanych modułów sterujących
System alarmowy wyposażony nawet w kilka (naście) klawiatur może przysporzyć sporo problemów, jeśli wszystkie bez wyjątku będą identyczne funkcjonalnie z pełną paletą dostępnych funkcji w całym systemie alarmowym.
JA-100 to jednak alarm wyjątkowy, opatentowany przez firmę Jablotron system dopinanych modułów sterujących do klawiatur jest tym co wyróżnia ten system alarmowy na tle konkurencji.
Jablotron wyszedł z założenia (i słusznie), że obsługa odpowiednich stref i funkcji automatyki domowej powinna odbywać się dokładnie w miejscu ich przeznaczenia. Dlatego też każda klawiatura i czytnik RFiD mogą zostać „zbudowane” wg uznania użytkownika zgodnie z preferencjami w danym miejscu instalacji urządzenia. Każde
z nich może zostać przygotowane do obsługi tylko wybranych sekcji i funkcji, zbędne po prostu nie będą pokazywane, dzięki temu obsługa robi się zdecydowanie bardziej czytelna.
Przykład – czytnik RFiD przy wejściu głównym
Przykładowo, czytnik RFiD przy drzwiach wejściowych w domu jednorodzinnym może zostać wyposażony w moduły sterujące odpowiedzialne za rozbrajanie/uzbrajanie alarmu dla całego domu oraz funkcję załączającą światło zewnętrzne. Tak przygotowany czytnik (system) będzie bardzo łatwo obsługiwany przez dzieci i osoby starsze.
Przykład – sterowanie przy wyjściu do ogrodu
Przy wyjściu do ogrodu natomiast, może być zainstalowana klawiatura ze znacznie większym wachlarzem funkcji rozbrajania/uzbrajania całego domu lub części pomieszczeń, ogrodu oraz funkcji automatyki typu oświetlenia zew. i zraszaczy ogrodowych.
Przykład – sterowanie alarmem/autoalarmem w garażu
To samo dotyczy klawiatury w garażu, gdzie zamontowane moduły sterujące będą obsługiwały tylko i wyłącznie funkcje związane z samym garażem, bramą garażową oraz wjazdową czy oświetleniem i dodatkowo też uzbrojeniem/rozbrojeniem całego domu przy wjeździe/wyjeździe pojazdu. Dodatkowo wszystkie lub część tych funkcji może wymagać autoryzacji kodem lub kartą.
Przykład – I piętro (godziny nocne)
Ostatnią klawiaturą (czytnikiem RFiD) w ustalonym wcześniej przypadku będzie urządzenie w sypialni na I piętrze. Tutaj zestaw funkcji może zostać ograniczony np. do oświetlenia oraz uzbrojenia/ rozbrojenia za pomocą jednego przycisku, wszystkich pomieszczeń parteru oraz obszarów zewnętrznych domu na czas snu. W tym właśnie przykładzie, można zatem „poczuć” jak łatwo jest kontrolować wybrane obszary domu względem potrzeb domowników.
Zobacz podobne posty
- Systemy alarmowe dla osób starszych (100%)
- Zainstaluj alarm szybciej i taniej - magistrala BUS i topologia "drzewa" (53.8%)
- Największe atuty systemu alarmowego JABLOTRON 100 [cz.1] (53.8%)
- O tym musisz wiedzieć przed wyborem systemu alarmowego! (53.8%)
- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy? - 5 podstawowych założeń (53.8%)