Inwestując w system alarmowy do domu lub mieszkania warto najpierw zapoznać się z rodzajami systemów alarmowych (typem ich komunikacji) oraz wcześniej zaplanować taką inwestycję pod względem przyszłych jej modyfikacji. Warto także, albo przede wszystkim zapytać
o poradę wykwalifikowanego instalatora alarmowego aby później nie żałować złych decyzji, nierzadko bardzo kosztownych.
Przewodowe czy bezprzewodowe systemy alarmowe?
Podstawowym pytaniem przyszłego użytkownika alarmu, jest oczywiście: czy wybrać przewodowy czy bezprzewodowy alarm do domu lub mieszkania. W kwestii bezpieczeństwa w przypadku systemów JABLOTRON niema to większego znaczenia, gdyż oba rozwiązania pod tym względem są równie dobre i sprawdzone. Różnią się one jedynie kwestią zasilania oraz oczywiście zakresem wymaganych nakładów finansowych na same urządzenia oraz montaż przez instalatora.
Najistotniejszą cechą dobrego alarmu jest jednak możliwość jednoczesnej obsługi komunikacji przewodowej i bezprzewodowej. W przypadku alarmów Jablotron również w tym aspekcie użytkownik nie musi się martwić. Firma Jablotron, poczynając od serii PROFI, OASiS i na JA-100 kończąc, wprowadziła w swoich centralach alarmowych taką funkcjonalność. Jak ważna jest ona i dlaczego, o tym za chwilę. Na początek kilka zasad jakimi można kierować się przy wyborze podstawowej konfiguracji alarmu do domu.
Stan i rodzaj obiektu
W gruncie rzeczy jest to chyba podstawowy czynnik na jaki należy zwrócić uwagę. Wszystko to zamyka się w dziedzinie kosztów poniesionych na same urządzenia + montażu i ewentualną renowację ścian oraz utrudnione warunki mieszkaniowe (kurz).
Zaczynając jednak od początku, systemy alarmowe przewodowe najlepiej montować w obiektach w stanie „surowym” lub też przeznaczonych do remontu. W takim przypadku kucie ścian pod przewody nie będzie dodatkowym, większym obciążeniem a renowacja ścian będzie wykonana „przy okazji” ogólnego wykończenia, nie wspominając już o kurzu, który i tak będzie wpisany w poczet wykończenia /remontu.
Systemy alarmowe bezprzewodowe są doskonałą alternatywą do obiektów wykończonych, gdzie ich montaż ze względu na stan obiektu a także domowników, będzie znacznie szybszy i znacznie mniej inwazyjny i uciążliwy. Alarmy bezprzewodowe można wykorzystać również w obiektach drewnianych (np. domy
z bali), gdzie tylko ze względu na estetykę lepiej unikać eksponowania połączeń przewodowych.
Oczywiście ww. zalecenia są jedynie umowne. A w przypadku alarmów serii JABLOTRON 100 i jej architektury drzewa, również w obiekcie wykończonym można w miarę szybko i czysto wykonać instalację za pomocą nawet pojedynczego przewodu.
Systemy alarmowe hybrydowe
Na początku artykułu wspomniana została ważna funkcjonalność central alarmowych marki Jablotron. Mianowicie jednoczesna obsługa komunikacji przewodowej
i bezprzewodowej. Dlaczego jest ona tak istotna, mimo że użytkownik zdecydował się na konkretny rodzaj alarmu?
Warto pamiętać! Systemy alarmowe montowane są na kilka (naście) lat. Mają przede wszystkim chronić zdrowie i mienie. Aby to robić, każdy z elementów systemu alarmowego musi mieć zapewnione warunki dokładnie określone przez producenta. Przez te kilka lat aranżacja mieszkania czy domu może ulec znacznej zmianie,
a nowe meble czy elementy dekoracyjne mogą spowodować spadek funkcjonalności niektórych elementów alarmu np. zasłaniając całkowicie czujki ruchu, a zarazem spowodować spadek ogólnego bezpieczeństwa zdrowia i mienia.
Dlatego też znakomitym rozwiązaniem okazują się centrale hybrydowe (przewodowo-bezprzewodowe), które w razie konieczności umożliwiają podłączenie kolejnego bezprzewodowego urządzenia bez konieczności „demolowania ścian”, zapewniając zmianę miejsca oraz wymianę urządzenia na inne z tą samą funkcjonalnością.
Tego rodzaju systemy alarmowe znakomicie spiszą się również w obiektach gdzie częściowo ma zostać wykonana instalacja przewodowa, a gdzie w pewnych pomieszczeniach, ze względu na okoliczności jest ona niemożliwa do przeprowadzenia (np. wyremontowana łazienka).
Kup drożej .. zaoszczędź później
Z ww. przyczyny warto zatem zastanowić się nad zakupem „na wyrost” i zakupić od razu centralę JA-101K lub JA-106K z modułem komunikacji radiowej JA-110R. Jablotron wprowadził do swojej oferty zestawy promocyjne centrali i odbiornika
(JA-101KR i JA-106KR) na których można zaoszczędzić nawet 200zł!
Nawet jeśli w „pierwszej fazie” instalacji nie wykorzystany zostanie moduł radiowy,
w przyszłości taki zakup może okazać się zbawienny w skutkach.
Kwestia zasilania urządzeń
Małe wyjaśnienie dla wszystkich, którzy obawiają się urządzeń bezprzewodowych ze względu na ich rodzaj zasilania. Jablotron 100 jak każdy w zasadzie poprzedni system, posiada szereg funkcji i rozwiązań mających na celu oszczędność energii. W tej serii systemów alarmowych Jablotron wprowadził również zasilanie „zwykłymi” bateriami alkaicznymi dzięki czemu standardowa wymiana baterii co 2-3 lata w całym systemie nie jest dużym obciążeniem finansowym. Warto również zauważyć (co jest pomijane), że utrzymanie systemu przewodowego też kosztuje.
Ze względów bezpieczeństwa, absolutnie niema również mowy o tym, że któreś urządzenie przestanie funkcjonować (rozładuje się bateria) i alarm będzie częściowo niesprawny. Każda centrala alarmowa ma funkcję powiadamiania w takim przypadku
o niskim stanie zasilania i użytkownik zostanie powiadomiony o tym zagrożeniu za pomocą SMS, email lub też za pośrednictwem aplikacji My Jablotron (kwestia konfiguracji).
Zobacz podobne posty
- Zainstaluj alarm szybciej i taniej - magistrala BUS i topologia "drzewa" (100%)
- Największe atuty systemu alarmowego JABLOTRON 100 [cz.1] (100%)
- Systemy alarmowe Jablotron 100 idealne dla dzieci? (100%)
- Systemy alarmowe dla osób starszych (100%)
- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy? - 5 podstawowych założeń (100%)